«І ніколи вже, повірте, не зламатись нам, доки вільна, доки сильна рідна земля…» Саме такими словами пісні із відповідним жестовим супроводом (перекладом) розпочався 6 червня 2018 року у Чернівецькому обласному навчально-реабілітаційному центрі №1 іспит із української жестової мови.
Метою цього заходу було не тільки визначити рівень знань новопризначених педагогів закладу з української жестової мови, але й озброїти їх тими навиками, які б забезпечували можливість використання жестової мови як одного із важливих засобів спілкування, навчання і виховання дітей із порушенням слуху.
Цьому урочисто хвилюючому дійству передували 6 місяців насиченої та клопіткої роботи на курсах української жестової мови, які проводилися на базі ЧОНРЦ №1. Керівник курсів, вчитель УЖМ Дяків Сергій Михайлович, забезпечив високий рівень проведення занять, професійно використовуючи сучасну наукову інформацію про лінгвістичну структуру ЖМ, методи та прийоми усвідомлення і залучення слухачів курсів до культури жесту; роздавальний матеріал, посібники, відеоматеріали та інноваційні педагогічні технології.
За навчально – тематичним планом курсів було вивчено жестову лексику із 14 тем, після опрацювання яких слухачі курсів практично будували розповіді за сюжетними малюнками. Найдієвішими та найцікавішими формами роботи на курсах було програмування та моделювання Сергієм Михайловичем навчальних ситуацій (ігрові ситуації, монологи, діалоги, відтворення і зчитування запропонованих дій та ін..), які давали можливість слухачам продукувати та розуміти жестові (дактильні) висловлювання.
Але найосновнішим чинником високого рівня досягнень знань слухачами на курсах було те, що адміністрація закладу вже вкотре (це треті курси від 2014р.) першочерговим завданням визначила створення оптимальних умов для досконалого оволодіння педагогами ЧОНРЦ №1 української жестової мови як повноцінної мови нечуючих носіїв із обов’язковим врахуванням лінгвістичних особливостей національної жестової мови.