"Шлях до самовизначення"
Інформаційно-профорієнтаційний калейдоскоп для випускників центру
Всесвітній день психічного здоров’я.
Щорічно 10 жовтня відзначають Всесвітній
день психічного здоров’я.
Психічне здоров’я – це рівновага та сталість психіки людини, адекватне сприйняття реального світу, нормальна діяльність вищих психічних функцій. Психічне здоров’я стосується розуму, інтелекту та емоцій. Його основою вважають стан загального душевного комфорту, який адекватно регулює поведінку людини в процесі життєдіяльності.
Користуємось Інтернетом з обережністю
В лютому у світі відзначають День безпечного Інтернету (Safer Internet Day). Відзначення цього дня запровадили мережі Insafe та INHOPE за підтримки Європейської комісії для просування безпечного та позитивного використання цифрових технологій, особливо, дітьми й молоддю.
«ЗАПОБІГАННЯ ФОРМУВАННЯ У ДІТЕЙ СУЇЦИДАЛЬНИХ ТЕНДЕНЦІЙ»
За пропозицією Всесвітньої організації охорони здоров'я 10 вересня прийнято вважати Всесвітнім днем запобігання самогубствам
Аутизм: що варто знати
Починаючи з 2007 року 2 квітня у світі відзначається День розповсюдження інформації про проблеми аутизму. 1 з 160 дітей має розлад аутистичного спектру, який починається переважно в дитинстві і продовжується в підлітковому та дорослому віці. Тема аутизму оповита міфами, тож у цей день доречно згадати про основні з них
РОЗВИВАЮЧІ ІГРИ З ФІГУРКАМИ ТВАРИН
СЕКРЕТИ СТВОРЕННЯ МОВНОГО СЕРЕДОВИЩА ВДОМА
Ні для кого не секрет, що розвиток дитини залежить від оточуючого її середовища: чим вона багатша, тим інтенсивнішим є розвиток. Для дітей дошкільного віку розвиваючим середовищем є їх дім, місце, де вони проводить більшу частину часу. Створення розвиваючого середовища вдома не вимагатиме від вас значних зусиль, але допоможе вам активізувати розвиток мовлення вашої дитини.
ЯК ЗАОХОТИТИ ТАТА ДО ІГОР З ДИТИНОЮ?
РЕЛАКСАЦІЙНІ ВПРАВИ ДЛЯ ДІТЕЙ ТА ПІДЛІТКІВ
Шкільні роки – це найважливіший етап у житті людини, протягом якого найактивніше формується її особистість. Проте деякі діти, особливо такі, що відзначаються надмірною чутливістю нервової системи, зазнають у школі емоційних навантажень. Оцінки, відповіді перед класом, перевірочні роботи – все це стає приводом для переживання, острахів. Одним з методів, спрямованих на зняття нервово-психічного напруження, скутості, зниження тривожності, стабілізацію психоемоційного стану, заспокоєння є застосування релаксаційних технік.
Релаксація для педагогів
Робота вчителя емоційно напружена. "Це робота серця і нервів, це буквально щоденна і щогодинна витрата величезних душевних сил. Наша праця - це повсякчасна зміна ситуації, що викликає то посилене збудження, то гальмування" (В. Сухомлинський, Т.5,426). Вчителю потрібна техніка саморегуляції, яка дає йому впевненість в роботі, дозволяє без зайвого емоційного напруження здійснювати професійну діяльність. Педагогічний оптимізм, впевненість в собі, відсутність страху перед діть¬ми; уміння володіти своїми фізичним, психічним, емоційним станами; на-явність вольових якостей (цілеспрямованість, самовладання, рішучість, самокерування) сприяють позитивній самореалізації учителя. Для зняття нервової напруги, напруження м'язів існують різні сис¬теми вправ (аутотренінг, релаксація, гімнастика йогів тощо). Наведемо де-які вправи, які необхідні для розвитку педагогічної техніки саморегуляції вчителя.
ЯК ПІДНЯТИ ДИТИНІ НАСТРІЙ?
(поради для батьків)
Дидактичні ігри для дітей старшого дошкільного та молодшого шкільного віку
Консультація для батьків "Дорогою додому"
Консультація: «Безпечні мультфільми для дітей. Критерії добору мультиплікаційної продукції та її вплив на психічний розвиток дитини»
Для дитини перегляд мультфільму – це не просто розвага, це – школа життя.
Поради психолога під час карантину
У САДОЧОК? З РАДІСТЮ!
(поради батькам)
Для малюка дитячий садок — це новий, можливо, ще невідомий простір, нове оточення і нові стосунки; потрапивши сюди, дитина змушена до всього пристосовуватися.
Поради вчителям: Як мотивувати себе й учнів.
- Любіть дітей, людей, тварин, свою родину та країну. Будьте добрими й щирими, радісними та усміхненими.
- Встановлюйте з учнями доброзичливі й партнерські відносини. Засвоюйте мистецтво похвали – це надзвичайно важливий засіб, який повинен знати кожен педагог.
- Вивчайте індивідуальні особливості своїх учнів. Застосовуйте ці знання під час планування навчальних завдань, очікуваних навчальних результатів.
- Підтримуйте в класному кабінеті сприятливе середовище – свіже повітря, чисте приміщення, відрегульована температура, акуратний вигляд.
- Упроваджуйте в класі зразки поведінки стандартних ситуацій: як входити до класу, правила поводження на уроці, як відповідати на запитання, як доглядати робоче місце тощо.
- Заохочуйте, мотивуйте учнів до навчальної діяльності, зазначайте конкретні позитивні досягнення. Створюйте навчальне середовище, яке відображає індивідуальні особливості учнів у групі.
- Ставте перед учнями цілі, які б відкривали перспективи в навчанні та досягненні успіху.
- Намагайтеся викладати цікаво, зрозуміло, використовуйте різноманітні методи, засоби й форми роботи. Не звикайте до одноманітності. Проте пам’ятайте, що надмірна різноманітність на одному занятті не дасть користі, оскільки учні не зосередяться і все спричинить хаос думок.
- Уникайте надмірного навантаження учнів навчальним матеріалом.
- Дайте учням можливість обирати завдання й види діяльності.
Алгоритми створення ситуації успіху
- Подолання страху. Учні долають невпевненість у власних силах, учаться на своїх помилках і відшуковують інші способи вирішення проблем.
- Авансування успішного результату. Учитель висловлює тверду переконаність у тому, що його учень обов’язково впорається із поставленим завданням. Це також переконує підлітка у своїх силах і можливостях: «Тобі обов’язково все вдасться, я навіть не сумніваюся в позитивному результаті».
- Прихований інструктаж учня (прихована допомога) про способи й форми діяльності. Учень уникає поразки. Досягають через побажання: «Можливо, краще розпочати з…»,«Виконуючи роботу, не забудьте про ».
- Мотивація. Показати учню, заради чого або кого провадять діяльність, кому це стане в пригоді; він повинен виконати завдання: «Без твоєї допомоги друзям не впоратися…»
- Персональна винятковість. Визначення важливості зусиль учня в діяльності: «Лише ти міг би…», «Лише тобі й можу доручити…»
- Мобілізація активності, або педагогічне виконання. Заохочення до виконання конкретних дій: «Ми дуже хочемо розпочати роботу…»
- Високий рівень оцінювання частин роботи (подробиць). Емоційне переживання не результату загалом, а окремої деталі: «Найбільше мені сподобалося у твоїй роботі…», «Найкраще тобі вдалося…».
Психолого-педагогічні прийоми, які сприяють створенню ситуації успіху на мотиваційному етапі навчальної діяльності:
- Ефект Розенталя, або „Ефект навіювання”:„Ти це можеш”, „Тобі це вдається” тощо. Якщо педагог буде переконувати учнів у реальності успіху, то успіх прийде. Англійський учений Стоуенс довів, що учні, яких заохочували, досягли значно більших успіхів, ніж ті, кого ніяк не заохочували.
- Прийом „Емоційне прогладжування”– констатація будь-якого факту успіху, прищеплювання дитині віри в себе, відкритість учителя для довіри і співчуття.
- Прийом „Анонсування”– репетиція майбутньої дії, яка створює психологічний настрій на успіх перед класом. Це можуть бути додаткові індивідуальні заняття з окремими учнями. Добре заздалегідь оголосити приклади запитань самостійної роботи чи назвати прізвища учнів, яких не передбачається опитувати на наступному уроці (або навпаки), можна провести пробну контрольну роботу тощо.
Психолого-педагогічні прийоми, які сприяють створенню ситуації успіху на організаційному етапі навчальної діяльності:
- Прийом „Даю шанс”– це заздалегідь підготовлена педагогом ситуація, в якій учень отримує можливість зненацька для себе розкрити свої можливості.
- Прийом „Рушай за нами”. Алгоритм цього прийому такий:
- діагностика інтелектуального фону колективу;
- вибір інтелектуального спонсора;
- фіксація результату та його оцінка. Наприкінці цей прийом реалізується за допомогою окремих учнів, які „ведуть” за собою невстигаючих.
- Прийом „Емоційний сплеск”корисний дітям, які емоційно реагують на похвалу і критику. Завдання вчителя – у кожного учня вивільнити енергію, ініційовану теплим словом підтримки вчителя.
- Прийом „Навіювання”побудований на точному розрахункові, в якому головне – вибір гносеоносія, тобто джерела інтелектуального збудження.
Алгоритм прийому такий:
- реалізована або несподівана радість учня;
- підтримка педагога;
- „збудження” окремих членів колективу (наприклад, створення ситуації змагальності);
- поява нових стимулів для саморозвитку кожного.
- Прийом „Еврика”. Створюються умови, за яких дитина, виконуючи навчальне завдання, несподівано відкриває в собі невідомі досі здібності. Завдання вчителя – помітити це глибоко особисте відкриття, всіляко підтримати дитину, поставити нову мету і надихнути на її досягнення. Допомога вчителя у створенні ситуації відкриття має бути ненав`язливою, прихованою.
- Прийом „Навмисна помилка”. Можна застосувати з урахуванням віку і знань учнів на відомому матеріалі, що використовується як опорні знання.
Створюючи ситуації успіху на етапі організації навчальної діяльності, слід пам`ятати про два основні правила:
- формування свідомого ставлення до результату навчальної діяльності має слугувати перетворенню результату на мотив для нової пізнавальної діяльності;
- у кожної дитини є задатки, які можуть розвинутися у здібності.
Джерела: https://sch32.edu.vn.ua/2-sch32/187-psykholohichni-umovy-stvorennia-sytuatsii-uspikhu-na-urotsi-new; //Психолог №7, 2019, с.47-49
Як правильно планувати час під час карантину.
Корисні підказки
Карантин — річ, звичайно, несподівана. Але цей час дистанційного навчання можна використати не тільки для захисту здоров'я, а ще й для тренування навички планування справ. Пропонуємо вам поради, що допоможуть вам плідно працювати протягом цього часу. А головне — встигнути відпочити.
У всьому світі 2 квітня відзначається Міжнародний день інформування про аутизм.
Про це важливо говорити і з нашими педагогами, батьками та дітьми.
Що таке АУТИЗМ?
Аутизм, або розлад аутистичного спектра (РАС), – термін, який використовується для опису групи розладів розвитку центральної нервової системи.
До розладу аутистичниго спектра (РАС) належать: дитячий аутизм, атиповий аутизм, синдром Аспергера, органічний аутизм і аутистичний розлад. Всі ці терміни описують різні прояви одного порушення. Аутизм часто супроводжується іншими розладами. Значна частина людей з РАС (від 25 до 50%) мають супутню розумову неповносправність, можуть проявлятися також порушення моторики і координації, проблеми зі шлунково-кишковим трактом, порушення сну. Для людей з РАС також характерні особливості сприйняття інформації, труднощі з концентрацією уваги та дратівливість.
Рекомендації, вправи для розвитку дітей із порушеннями мовної та особистісно-емоційної сфери
Ігри для розвитку дрібної моторики рук
У розвитку мовлення вашої дитини вам допоможуть ігри на розвиток дрібної моторики. Це справді так, адже дослідження науковців підтверджують, що на кінчиках пальчиків знаходяться нервові центри, тісно пов’язані з мовленням. Рухи пальців стимулюють дозрівання центральної нервової системи і прискорюють розвиток мовлення дитини. Запропоновані вправи допоможуть дошкільнику розвинути дрібні м’язи рук, підготують до опанування навичок письма та стимулюватимуть його мовленнєвий розвиток. Крім того, покращують пам’ять, розумові здібності, знижують емоційне напруження, розвивають координацію рухів, силу і спритність рук, і, звичайно, мовлення.
Підбірка для стабілізації емоційного стану
Викладаємо перелік дієвих вправ для самодопомоги, підібраних та розроблених психологами.